Cena Crytur
Soutěž o nejlepší diplomovou
práci v materiálových vědách
Cena Crytur
Soutěž o nejlepší diplomovou
práci v materiálových vědách

Cena CRYTUR 2024 patří Matěji Štíbrovi

18. 12. 2024

Do letošního ročníku soutěže bylo přihlášeno 39 diplomových prací. Soutěží vždy tým školitel/ka a student/ka, protože kvalita práce je do značné míry určena právě jejím vedením. Hodnotící komise složená z výzkumných pracovníků společnosti CRYTUR, spol. s r.o. posuzovala úroveň práce, inovativnost a její aplikovatelnost v praxi. Pro tento ročník byl důraz kladen na experimentální část, pečlivost zpracování výsledků a systematičnost přístupu k řešení problému. Většina přihlášených prací byla prezentována na konferencích, publikována v odborném tisku, což svědčí o jejich vysoké kvalitě jak z hlediska obsahu, tak i formy zpracování.

Vítězná diplomová práce s názvem „Značení SPIONs s modifikovaným povrchem diagnostickými i terapeutickými radionuklidy“ se zaměřuje na využití nanočástic magnetitu jako nosičů radionuklidů, což má velký potenciál pro aplikace v medicíně, zejména v oblasti léčby nádorů. Ing. Matěj Štíbr (Fakulta jaderného a fyzikálního inženýrství, České vysoké učení technické v Praze) za vítězství obdržel odměnu 40 000 Kč, jeho školitel RNDr. Martin Vlk, Ph.D., získal 10 000 Kč. Jeho práce zvítězila jednoznačně, když porota ocenila její mezioborové zaměření s využitím technik a instrumentů chemie, fyziky a lékařství. Autor zaujal také detailním zpracováním rešerše, důkladnou experimentální prací a velkým množstvím publikací v posledních třech letech svého studia.

Přehled výsledků najdete ZDE.

Podle Tomáše Marka, R&D manažera společnosti CRYTUR, by práce svým obsahem vystačila více než na diplomovou práci: „Mezi ostatními pracemi vyniká mimořádně. Jednak zcela extenzivním rozsahem experimentální práce, kterou autor provedl, avšak i interdisciplinárním rozsahem, který práce řeší a který autor obsáhnul. Matěj prokázal dobrou orientaci nejen v problematice jaderné chemie, ale navíc i v aspektech farmakologie a biochemie. Seznámil se s metodikami, pracovními a experimentálními postupy ve všech těchto oborech, aby následně provedl překvapivě velký rozsah experimentů, jejich hodnocení a interpretaci.

Na druhém místě se umístila absolventka stejné fakulty, Ing. Dominika Popelová s prací „Generace laserového záření v atmosférickém okně v okolí vlnové délky 2035 nm.“ Třetí místo získal Mgr. Kristián Šalata z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy za práci „Structure parameters of martensite in Ti alloys modified by presence of oxygen atoms.“ Porota udělila dvě Čestná uznání, jedno putovalo na Fakultu chemicko-inženýrskou VŠCHT v Praze a druhé na Fakultu strojní ČVUT v Praze.

Všechny oceněné diplomové práce pocházejí z deseti českých a slovenských vysokých škol. Nejvíce prací bylo zasláno z různých fakult ČVUT, odkud přišlo celkem devět prací. Na odměnách mezi absolventy a jejich školiteli bylo letos rozděleno celkem 130 000 Kč. Všichni ocenění pokračují ve své vědecké kariéře a doktorském studiu.

Top