Cena Crytur
Soutěž o nejlepší diplomovou
práci v materiálových vědách
Cena Crytur
Soutěž o nejlepší diplomovou
práci v materiálových vědách

Krystaly v Turnově slaví 80 let

15. 06. 2023

Historii technických krystalů nyní představuje jedinečná výstava s názvem „Krystaly – 80 let ve službách technického pokroku“, na kterou láká Muzeum Českého ráje v Turnově. Drahé kameny jsou totiž s Pojizeřím spojeny už několik století. 

Původně šlo pouze o opracování přírodních krystalů, ale v 20. století se přidaly i krystaly technické. Zejména díky zakladatele Výzkumného ústavu pro drahokamy Janu Kašparovi, který reálně položil základy turnovského technického kamenářství, přestože v počátcích své činnosti se ústav zabýval více zkoumáním drahokamů než jejich výrobou.

Výstava proto přibližuje návštěvníkům historii pěstování krystalů i to, jak se syntetické krystaly připravují v dnešní době. „Snažili jsme se zachytit především osobnosti, které se do problematiky pěstování krystalů v Turnově v průběhu těch osmdesáti let významně zapsaly, " přidává vedoucí marketingu firmy Jan Bitman. 

Firma dnes dodává krystaly do laboratoří a výzkumných center po celém světě. Ty jsou dnes tak klíčovou součástí detektorů v elektronových mikroskopech, medicinálních laserů pro oftalmologii (oční lékařství, pozn. red.) a dermatologii, rentgenových kamer s vysokým rozlišením nebo speciální osvětlovací techniky.

V expozici si návštěvníci mohou prohlédnout nejen holografickou projekci toho, jak se technický krystal pěstuje, ale i jeho využití například pro rentgenové snímky, laserové mikroskopy nebo pro detekci záření pro lidské oko neviditelné. 

Pokud se nestihnete stavit, poslechněte si reportáž z místa v audioarchívu ČRo2.

Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/krystaly-turnov-muzeum-crytur-vystava-technicky-pokrok.A230406_091009_liberec-zpravy_jape

 

Top