Cena Crytur
Soutěž o nejlepší diplomovou
práci v materiálových vědách
Cena Crytur
Soutěž o nejlepší diplomovou
práci v materiálových vědách

Crytur se stal PwC Firmou roku 2023

03. 01. 2024

„Kvalita letošních přihlášek byla opravdu mimořádná a rád bych k ní poblahopřál všem finalistům. Nominované firmy totiž neprezentovaly jen svůj mnohdy dramatický podnikatelský příběh, ale demonstrují obdivuhodný mix využití moderních technologií, důraz na aplikovaný výzkum nebo projekty v oblasti udržitelnosti. Kromě toho vítězná společnost CRYTUR reprezentuje ještě další unikátní hodnoty, které jí pomáhají excelovat. Tradici a um české výroby, vysokou přidanou hodnotu produkce, důraz na inovace a mezinárodně úspěšné ambice," říká Jiří Moser, řídící partner PwC Česká republika. 

CRYTUR je předním světovým výrobcem syntetických krystalů. Dodává ucelená technická řešení pro vyspělé průmyslové a vědecké aplikace s vysokou mírou spolupráce ve výzkumu a vývoji. Mezi ucelená řešení patří detekční jednotky pro elektronovou mikroskopii, pevnolátkové lasery, intenzivní světelné zdroje, rentgenové zobrazovací systémy s vysokým rozlišením nebo například extrémně odolná ochranná pouzdra průmyslových termočlánků. Historie technického kamenářství a potažmo pěstování syntetických krystalů pro technické využití sahá v Turnově až do roku 1943, kdy zde byl založen Výzkumný ústav pro drahokamy, na jehož tradici firma přímo navazuje. „Spektrum zákazníků obsluhujeme relativně široké, od výzkumných vědeckých institucí a univerzit, až po klíčové světové hráče v určitých průmyslových odvětvích, jako je například elektronová mikroskopie,“ uvedl jednatel společnosti Jindřich Houžvička. Firma zaměstnává bezmála 400 zaměstnanců a založila novou pobočku v USA.

Syntetický krystal je možné si představit obdobně jako drahý kámen. Akorát drahý kámen, který se používá ve šperkařství, je levnější, protože nemá takové vlastnosti, není tak perfektně opakovatelný. „Naše výrobky mají zhruba osmdesátiprocentní přidanou hodnotu. Je v tom um, šikovnost a chytrost našich lidí,“ chlubí se právem jednatel vítězné firmy. Ve většině mikroskopů na světě, které slouží ke kontrole polovodičů a výrobě polovodičů, jsou její detektory. Využívají se ve výzkumu částicové fyziky nebo v celé řadě aplikací při hledání ropy. Krystal sám o sobě je jen 10 % výrobku, finální produkt obsahuje řadu přidaných technologií. Firma od roku 1998 rok co rok roste obratově o 16 až 18 %.

Na 2. místě uspěl Vasky Trady (Zlínský kraj) a MEGA a.s. (Praha).

zdroj: web soutěže

Top