Cena Crytur
Soutěž o nejlepší diplomovou
práci v materiálových vědách
Cena Crytur
Soutěž o nejlepší diplomovou
práci v materiálových vědách

Technologický Oskar za monokrystaly

23. 10. 2015

Ocenění v kategorii Originalita řešení získal projekt „Nové monokrystalické materiály pěstované EFG technologií a jejich použití v hi-tech“. Na projektu se kromě odborníků v Cryturu podíleli i zástupci Fyzikálního ústavu AV ČR a PRECIOSA BEAUTY, s.r.o.  Vítěz si tak odnáší ocenění Technologické agentury ČR (TA ČR) za nejoriginálnější projekt roku 2015.

Cílem projektu bylo zavést výrobu nových monokrystalických materiálů na bázi oxidu hlinitého a směsného oxidu hlinito-ytritého metodou EFG a uplatnit tyto materiály zpravidla ve špičkových hi-tech aplikacích v elektronickém, optickém, optoelektronickém, strojírenském a šperkařském průmyslu. Výsledkem projektu budou z cela nové produkty na špičkové světové úrovni (šperkový kámen, luminofor pro LED, nové tvary detektorů, monokrystalické optické vlákno, nové monokrystalické materiály, efektivní výbojky pro čerpání laserů, monokrystalické komponenty pro přístrojovou techniku a velkoplošné scintilátory).

Předsedkyně TAČR Rut Bízková k projektu dodala: „Vidíme tam veliký tržní potenciál. Je to věc v Evropě i ve světě relativně neobvyklá,“ poznamenala předsedkyně Technologické agentury Rut Bízková.


Dr. Jindřich Houžvička, ředitel Crytur spol. s r.o.

video: https://www.youtube.com/watch?v=Ki9KpHik250

Další ocenění si odnesli:

Kategorie Řešení pro kvalitu života: Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně a firma Bioveta z Ivanovic na Hané za vývoj vakcíny proti borelióze. Vakcína je především využitelná jako preventivní prostředek, který umožní ničit infekci v samotném zárodku.

Kategorie Užitečnost řešení: Jako nejužitečnější komise vybrala projekt Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd a Zemědělského výzkumu Troubsko na výrobu hnízd čmeláků. V době, kdy si zahrádkáři a zemědělci stěžují na úbytek včel, mají pomoci opylovat rostliny.

Kategorie Ekonomický přínos: Zvítězila  bojkovická společnost Moravia Cans a Vysoké učení technické v Brně, kteří pracovali na zlepšení výroby obalů na spreje.

více k tématu: https://www.tacr.cz/index.php/cz/novinky/636-den-technologicke-agentury-2015.html

Top