Cena Crytur
Soutěž o nejlepší diplomovou
práci v materiálových vědách
Cena Crytur
Soutěž o nejlepší diplomovou
práci v materiálových vědách

Cena projektu Rok nových příležitostí 2021 putuje do Turnova

04. 04. 2022

Na tři desítky českých firem se představilo během roku 2021 v osmidílném seriálu České televize "Toulky Českem budoucnosti." Na základě parametrů PODNIKATELSKÝ NÁPAD, DOPAD NA SPOLEČNOST a ŠANCE PRO EXPORT vybrala odborná porota složená ze zástupců Komerční banky, Ministerstva průmyslu a obchodu, magazínu asociace Trade News a AMSP ČR vybrala tři nejlepší příběhy z Česka. Vítězové byli představeni na konci března.

Crytur obsadil druhé místo, za královohradeckou ELLA CS a před libereckou InStar Technologies.

1. místo: ELLA-CS, s.r.o.

Společnost vyrábí unikátní výztuže dutých orgánů, tzv. stenty, které se poté, co splní svůj úkol, v těle rozpustí a není nutné je vyndávat. Firma, kterou v devadesátých letech založil Karel Volenec, navíc stentům umí dát individuální tvar podle potřeb pacienta.


2. místo: CRYTUR spol. s r.o.

Turnovské uměle vypěstované krystaly se používají třeba ve zdravotnictví, ale i při výrobě mobilních telefonů. Krystaly rostou v peci při teplotě kolem dvou tisíc stupňů, proces trvá několik týdnů. Pro jejich pěstování si firma vybírá speciální suroviny, proto jsou tyto krystaly kvalitnější než ty v přírodě.


3. místo: InStar Technologies a.s.

Farmaceutická společnost dokáže vyrobit tzv. „orální film“ ve formě tenkého a pružného papírku, do kterého se dávají léčiva. Tento nápad se zrodil v hlavě vědkyně farmaceutky Denisy Stránské. Jako první na světě přišla s touto doslova revoluční technologií nazvanou InStrip. Zní to až příliš jednoduše, ale je za tím mnoho roků výzkumu a práce v laboratoři.

 

zdroj: AMSP

Top